Podle studie zveřejněné v "European Urology" v roce 2018 trpí inkontinencí přibližně 33 % žen a 16 % mužů ve věku nad 60 let. Toto číslo se od té doby jen zvyšuje. Některé studie uvádí, že v ČR/SR je inkontinentních 42-55% žen, v 60 letech trpí inkontinencí až 72% žen. Možná vás napadne, do 60 času dost.
Jenže hranice věku pro výskyt inkontinence se neustále snižuje. Během těhotenství trpí inkontinencí až 50% žen. Každá 4. žena trpí poporodní inkontinencí. Věřte, že porod císařským řezem není prevencí inkontinence! A první premenopauzální změny se v životě ženy objevují kolem 35 roku života.
Představte si, nakolik vás to společensky omezí, když nevíte, jestli dojedete do obchodu a zpět bez incidentu. Nebo vyrazit si někam mezi lidi, cestovat, když nevíte, kde a kdy si bude možné odskočit.
Prevence inkontinence je vhodná už od 30. roku života. Pro hladký porod je dobré mít své pánevní dno (*dále jen PD) v kondici. O to lepší je pak jeho regenerace po porodu. Čím lépe se připravíme jak na porod, tak na možné menopauzální (androgenní) změny, tím lepší a vyšší kvalitu života si zajistíme do vyššího věku. A věřte, že vždy stojí za to najít vhodné cviky na pánevní dno a cvičit, než nedělat nic.
Co je to inkontinence
Inkontinence je definována jako nedobrovolný (nechtěný, nekontrolovaný) únik moči či stolice. V tomto článku se budu věnovat pouze úniku moči. Nejedná se o onemocnění, ale o příznak, který může mít různé příčiny. Objevuje se jak a především u žen, ale u mužů již není výjimkou.
Inkontinence se netýká jen žen, ale také mužů!
Jaké rozlišujeme druhy inkontinence
Stresová: pasivní únik moči jako následek zvýšeného nitrobřišního tlaku a nedostatečnost svěračů a svalů PD. Objevuje se při kýchnutí, zakašlání, smíchu, skákání (při dopadu se zvýší tlak na PD).
Urgentní: urgentní – náhlý únik moči při nucení na močení. Nadměrné senzorické impulsy močového měchýře (např. hyperaktivní močový měchýř). To je to, kdy nezvládám tlak močového měchýře při jeho naplnění a nestihnu doběhnout na WC. (např. těhotenství, kdy hlavička tlačí na močový měchýř)
Kombinovaná: tedy mix výše uvedených.
Reflexní: nechtěný únik moči způsobený abnormální aktivitou míšního centra. Chybí pocity, které se běžně vyskytují s nucením na močení
*medicína pak rozlišuje ještě další
Jaké jsou hlavní příčiny dysfunkce pánevního dna a inkontinence?
Za častou příčinu inkontinence bývá považován porod a nesprávná či nedostatečná
regenerace a opětovná aktivace svalů pánevního dna. Porod není jedinou příčinou.
Během těhotenství jsou vyvíjeny vysoké nároky na funkci PD. Velký tlak a tahy rostoucí dělohy a miminka. (to je důvod, proč se inkontinence týká i žen, které rodily císařským řezem). Samotný porod, jeho délka, kvalita tkání jsou další možné příčinné souvislosti vedoucí k inkontinenci. Porod. Ano, je možnou příčinou. Dochází při něm až ke 4násobnému natažení svalů PD.
Větší význam a vliv na funkci PD ale mají naše dlouhodobé každodenní návyky, způsob života, pohybu nebo spíš nepohybu.
Tzn. předpokladem pro vznik inkontinence je nesprávné používání těla ještě před porodem a porod pak jen může cestu k ní zrychlit. Další vlna inkontinence je přisuzována postupujícímu věku a menopauze. Změna hormonů a pokles tvorby estrogenu, ochabnutí tkání, snížení elasticity – pružnosti, snížení výšky sliznice, nedostatek pohybové aktivity, stres.
Častější výskyt dysfunkcí u žen je dán větší šířkou pánve, ženy potřebují daleko větší aktivitu PD pro těhotenství, porod a stabilizaci než muži.
,
Ale PD a jeho poruchy se týkají i mužů. U nich má nedostatečnost PD vliv na funkci a zdraví prostaty.
U mužů se potíže v oblasti PD začínají projevovat už kolem 40 roku, kdy se začíná zvětšovat (bytnět) prostata. Funkční PD dno u můžu je klíčem pro dobré stání😊, kvalitní sex a pro prevenci inkontinence nad 60 let! Problémy s inkontinencí mají nejčastěji ti, kteří prodělali rakovinu prostaty.
Jak vyřešit inkontinenci?
Povolené svaly jsou jako vytahaná guma u gatěk, příliš aktivní svaly zase jako … (no jako co … k čemu to přirovnat?) Nejčastější slovní spojení a tip pro řešení inkontinence je pořád a ještě stále „posilujte PD“. Ufff…
Často se mylně domníváme, že inkontinence je způsobena nedostatečnou aktivitou (hypotonus). Že je naše pánevní dno oslabené. A tak se často zaměřujeme na cviky pro jeho „posílení“. Je to také nedorozuměním či neznalostí laické veřejnosti, která se s důvěrou obrací na lékaře, gynekology, neověřené zdroje na internetu apod.
Díky permanentnímu stresu, spěchu, náročným událostem, vysoké fyzické zátěži nebo i těhotenstvím dochází naopak k nadměrné aktivitě PD (hypertonu). Svaly PD jsou hodně stažené, zkrácené, v napětí. A když je něco stažené, už nemá prostor pro další zkrácení, chybí elasticita – tedy schopnost natáhnout se a zkrátit. Jednoduše si to představte s pružinou. V klidu má svou základní délku. Pokud ji natáhneme, vzdálenost mezi jednotlivými „kroužky“ se zvětší. Při uvolnění dojde naopak ke zkrácení celkové délky pružiny i prostoru mezi jednotlivými „kroužky. V klidu má pružina opět svou ideální délku.
Někdy se v oblasti PD vyskytuje kombinované napětí. Tzn. některé části PD jsou oslabené, jiné práci celku dohánějí zvýšenou aktivitou. Takové pánevní dno potřebuje oslabené aktivovat, hyperaktivní relaxovat – uvolňovat. Kombinovaný nález bývá např. právě po porodu. Mylně se domníváme, že je naše PD oslabené, ale ono je také v napětí. Přeci je 9 měsíců makalo, aby podpořilo naše těhotenství.
„Hlavní příčinou inkontinence je chybějící ELASTICITA – pružnost svalů a tkání PD.“
Až budete hledat řešení pro svou inkontinenci myslete na tyto základní body:
Zjistěte, jestli je vaše PD spíš stažené nebo uvolněné, jednoduše srolujte malý ručník 50x100, vložte si jej napříč mezi nohy a usedněte na něj, pokud je to nesnesitelné, dá se předpokládat, že je vaše PD spíše stažené, pokud je to pohoda a máte projevy inkontinence, pak máte PD naopak bez dostatečné aktivity, jednoduchý návod najdete třeba v online lekci PÁNEVNÍ DNO
Můžete se také nechat doplňkově vyšetřit specialistou, můžete zvolit sonografické vyšetření, gynekologické vyšetření per vaginam, per rectum, jestli dává smysl. Tento krok není nutný, většinou je vhodný při velkých bolestech a výrazných obtíží. Pro běžnou orientaci si vystačíte s výše uvedeným tipem.
Ať už je vaše PD stažené nebo příliš volné, berte v úvahu, že svaly PD lépe regenerují v aktivitě než v absolutním uvolnění (je to jako s modelínou, když ji zahřejete a mnete v rukou, tzn. pohybujete s ní, získává větší elasticitu, poddá se vám a lépe se s ní pracuje.
Pro práci s PD jsou vhodné různé druhy cviků – izolované: pozornost pouze na svaly PD; komplexní: aktivní napřímení, chůze, dřep, cviky se zátěží; specifické: rozpohybování pánve, centrace kyčlí, funkční chodidla; práce do aktivity, relaxace, výdrže, rychlá, pomalá aktivace.
Při cvičení zachovávejte pestrost pohybu, plynulost
Vytrvejte, zlepšení není na lusknutí prstu, chvilku to trvá
Naučte se odpočívat, meditace, relaxace
Dopřejte si dostatek přirozeného pohybu na čerstvém vzduchu
„To, jak rychle ale bude inkontinence postupovat vychází z toho, jak jsme se ke svému tělu a PD chovaly před porodem či nástupem menopauzy. Projevy a progres jsou velmi individuální. Klíčem k úspěchu je pozornost a ochota o sebe pečovat dlouhodobě.“
Ukázku toho jak pracovat s pánevním dnem, ať už je stažené nebo bez dostatečné aktivity najdete v lekci PÁNEVNÍ DNO. Jednoduchá základní diagnostika a informace, jednoduchá sestava na 24 min, kterou si snadno můžete rozdělit na dvě kratší lekce (10 a 14 min.). Získáte návod jak pracovat s pánevním dnem a souvisejícím napětím v oblasti kyčlí.
Kompletní návod na práci s tělem, specificky s pánevním dnem, kyčlemi, nesením těla, principy chůze nejdete v mém nejprodávanějším programu ZDRAVÉ TĚLO. V programu najdete mnoho cviků a jejich variant. Můžete se k nim vracet po dobu jednoho roku. Nyní je také dostupný v přehledné a jednoduché aplikaci. Vice zde
Jak je to se zadržováním moči?
Zadržování moči je kontraproduktivní u žen! Máme krátkou močovou trubici a mohlo by docházet k častějším infekcím.
Naopak u mužů se jedná o vhodný trénink podporující funkci prostaty. Jejich močová trubice je delší, ale to je vám asi jasné 😊
Věděli jste, že:
na palci u nohy je reflexní bod pro PD? Pokud je palec u nohy správně v opoře vytváří podtlak a PD lépe funguje.
existuje souvislost mezi hallux valgus a nedostatečnou funkcí PD?
hláska „ó“ aktivuje PD? Platí pro dámy i pro pány 😊 … ó jaká jsi krásná! Ó jaký jsi šikovný!
opora jazyka o horní patro aktivuje PD?
face yoga má skvělý vliv na funkci PD?
Tomu se říká: "funkční souvislosti" 😊
Dočetli jste až sem? Přišel vám článek užitečný? Vyzkoušejte kurz a aplikaci Zdravé tělo výhodněji. S kódem "stopinkontinenci25" získáte o 25% nižší cenu.* Navíc na kurz můžete čerpat příspěvek zdravotní pojišťovny. Na faktuře není uvedeno, že se jedná o online kurz.
*platí pouze z plné ceny kurzu
super informativní článek. díky!
Skvělý článek